Svenskt mälteri i konkurs

Ett av Sveriges få mälterier har begärts i konkurs. Många års slit för att bygga upp verksamheten räckte inte till.  

Mälteriet Brewmaster Sweden AB ville förse svenska bryggerier med svensk malt, mältad i Sverige. De stack även ut genom att ta fram malt spårbar till enskild gård. 

Foto: Brewmaster


Ekonomiskt har det varit riktigt svåra år. Förluserna har de senaste verksamhetsåren varit flera gånger högre än omsättningen. 

Nu är företaget försatt i konkurs vid Växjö Tingsrätt.

Jordbruksaktuellt
Tel: 019-16 61 30
E-post: redaktionen@ja.se

 

Artikeln publicerades onsdag den 11 december 2024

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Relaterat

Senaste

Kommer ursprungsmärkningen göra skillnad?

Krönika: Att göra medvetna val när man handlar är inte alltid lätt, att göra det på restaurang är garanterat ännu svårare. Från och med den första mars 2025 måste restauranger kunna redogöra för köttets ursprung. Syftet med föreskriften är att konsumenterna lättare ska kunna göra medvetna val även på restaurang. Ett medvetet val behöver dock inte innebära att det är svenskt kött som konsumenten väljer att beställa in.

 

Kommentera