Toveks Auktioner etablerar lager i Gnarp

Auktionsfirman Toveks Auktioner AB har förvärvat lokaler och inventarier från LGL Maskin i Gnarp.

Toveks Auktioner etablerar lager i Gnarp och förvärvar lokaler och inventarier från LGL Maskin. Foto: Toveks Auktioner 

Toveks Auktioner har förvärvat fastigheten från Lars-Göran Lindgrens fastighetsbolag. Överenskommelsen möjliggjordes efter att Lars-Göran valt att avsluta sitt bolag efter 50 år i branschen. För Toveks är förvärvet en del av deras strategi att etablera ett lager med en geografiskt fördelaktig placering. Överenskommelsen är en lösning där båda parter är mycket nöjda och ser stora fördelar med uppgörelsen, sriver Toveks Auktioner i ett pressmeddelande.

Samarbetet mellan Toveks Auktioner och LGL Maskin har varit framgångsrikt, och denna affär förstärker samarbetet ytterligare. Maskin- och entreprenadverksamheten kommer att fortsätta i de aktuella lokalerna, vilket öppnar upp för framtida samarbetsmöjligheter och vidare utveckling.

– Det här är en win-win-situation för båda parter. Vi är väldigt nöjda med den här lösningen och ser fram emot att kunna utveckla vår verksamhet i regionen, säger Martin Tovek, vd för Toveks Auktioner.

Om Toveks Auktioner AB

Toveks Auktioner är en av Nordens ledande auktionsfirmor, med bred erfarenhet av att arrangera auktio- ner inom en rad olika branscher. De erbjuder internetauktioner för allt från mekaniska verkstäder, sågverk och snickerier, åkerier och entreprenad- firmor, till bilfirmor, restaurang- verksamheter etc. Alla auktioner sker online på deras plattform.

Källa: Toveks Auktioner

Ausrine Öhrström
Ausrine Öhrström
Tel: 019-16 64 64
E-post: ausrine@ja.se

 

Artikeln publicerades torsdag den 12 december 2024

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste

Kommer ursprungsmärkningen göra skillnad?

Krönika: Att göra medvetna val när man handlar är inte alltid lätt, att göra det på restaurang är garanterat ännu svårare. Från och med den första mars 2025 måste restauranger kunna redogöra för köttets ursprung. Syftet med föreskriften är att konsumenterna lättare ska kunna göra medvetna val även på restaurang. Ett medvetet val behöver dock inte innebära att det är svenskt kött som konsumenten väljer att beställa in.

 

Kommentera